Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
ZABAVA
Da li znaš da računaš kao Milutin Milanković?
Milutin Milanković je srpski naučnik, akademik i profesor Univerziteta u Beogradu. Rad ovog naučnika nije bitan samo za naše podneblje, već za celokupnu planetu, pa ga je kao takvog NASA uvrstila u 15 najvećih umova koji su proučavali Zemlju.
Shtreber Shampion: Anđela Isailović
Zadovoljstvo nam je da vam predstavimo višestruku pobednicu Turnira Znanja i prvu takmičarku koja je osvojila prestižnu titulu Shtreber. Upoznajte Anđelu Isailović, vrednu učenicu i sjajnu devojčicu.
Novogodišnje takmičenje - Vredne nagrade
Sve je spremno za pobednike! Pokaži svoje znanje iz predmeta osnovnih škola i osvoji vredne nagrade. Ove godine najboljim učesnicima u kvizovima i testovima na sajtu www.shtreber.com kompanija Computerland poklanja posebne novogodišnje poklone!
Voda svuda oko nas
Molekuli vodi (H2O) su najrasprostranjeniji molekuli na Zemljinoj površini, bilo da se nalaze u tečnom ili čvrstom stanju, bilo da ih posmatramo kao sastojke naše atmosfere. Ali vode ima svuda, pa čak i u slobodnom svemiru.
Kakva sve voda postoji?
Izvorska, flaširana, voda sa česme, morska, zaleđena i vodena para su samo neke od vrsta vode. Kako bi shvatili razliku i uvideli zašto se voda toliko razlikuje moramo da saznamo kakve su im karakteristike.
Otkud voda na našoj planeti?
Na Zemlji ima oko 1.3 milijarde km3 vode. Masa vode u okenima na Zemlji je tek 2% od ukupne mase naše planete. To je toliko malo da bi moglo biti zanemarljivo, ali je za život na Zemlji to više nego dovoljno. Poreklo vode, kao i poreklo celokupnog života na našoj planeti i dalje je pod velom misterije.
Šta kada bi sva voda sa Zemlje nestala?
Naš život ne bi mogao ni da se zamisli bez vode. Kada gledamo Zemlju iz svemira, ono što je najupadljivije jeste VODA. Da li kao tečnost u okeanima ili ledena ostrva na polovima, ali voda čini 70% površine naše planete, to je voda ispod nas, a iznad na nebu vodena para formira oblake.
Ali šta bi se desilo kada bi sva voda sa Zemlje nestala: iscurila, isparila, otekla, isušila se... Jednostavno otišla?
Počinje 12. Festival Nauke! Dobrodošli u zemlju budućnosti!
Imamo sjajnu vest za vas, počinje 12. Festival Nauke. Ove godine pod sloganom "Dobrodošli u zemlju budućnosti" ova značajna manifestacija donosi zanimljivosti i novine iz sveta nauke, robotike i inžinjerstva.
Od 29. novembra do 2. decembra 2018. godine na Beogradskom sajmu imaćete priliku da vidite svakojake atrakcije.
Saznajte više o gostima, izlagačima i naučnim spektaklima koje je za vas ove godine pripremio Festival Nauke.
Koje je četvrto agregatno stanje vode?
Jedna od prvih stvari koje nas nauče u školi je da voda ima tri agregatna stanja: tečno, čvrsto i gasovito. Ali imamo iznenađujuću vest za vas – Voda ima i četvrto agregatno stanje!
Šta MORATE da znate o vodi
Mi imamo utisak kao da vode ima u neograničenim količinama. Kiša koja pada iz oblaka, voda koja teče rekama, vodena pronstranstva jezera ostavljaju utisak kao da je sve u redu i da vode ima i više nego dovoljno. Ali to je varka!